Intel 10 nesil işlemcileri sızdırıldı

10. nesil işlemciler ile rekabeti arttırmayı hedefleyen Intel’de çalışmalar devam ediyor. AMD’nin Ryzen ve Threadripper işlemcilerine cevap vermek isteyen Intel 10. nesil işlemcileri ile piyasaya iddialı girmenin peşinde. Yeni nesil işlemcilerinde çekirdek ve frekans arttırımına g

Intel’in 10. nesil işlemcileri

Intel 10. nesil işlemcileri sızdırıldı

Sızıntılara göre Intel Core i9-10900 10 çekirdek ve 20 izlek ile geliyor. 3.0 GHz temel, 5.1 GHz turbo frekans hızlarına sahip işlemci 20 MB önbelleğe sahip. Core i9-9900 işlemcisine göre 2 çekirdek ve 4 izlek artışıyla gelen işlemci hem oyun hemde iş istasyonu olarak kullanılabilecek.

Görünüşe göre Intel de Ryzen işlemcilere cevap verebilmek için çekirdek arttırma yöntemine gidiyor. Tekli çekirdek performansı daha iyi olarak bilinen Intel, yeni işlemciler ile çoklu çekirdek performansında da Ryzen işlemcileri yakalamak istiyor.

Intel 10. nesil işlemcileri sızdırıldı

Yeni bir Pentium ve Celeron ailesi de yeni seri ile birlikte gelecek. 10. nesil işlemciler ile birlikte alt, orta, üst seviyeye hitap etmeyi amaçlayan Amerikalı teknoloji devi Intel ayrıca iş istasyonları için de çözümler geliştiriyor. Yeni işlemcileri ile birlikte LGA 1200 soketini kullanmaya başlayacak Intel üst seviye için Z490 anakartları öneriyor. Z490 anakartların yanı sıra H470, B460 ve H410 serisi anakartlarda yerini alacak. Yeni anakartlar ile 8. ve 9. nesil işlemciler kullanılamayacak. Genelde soketini iki nesilde bir değiştirmeyi tercih eden Intel bu seferde aynı stratejiyle yoluna devam edecek gibi görünüyor.

AMD ile mücadelede sıkıntılar yaşan Intel, 5 kasımda duyuracağı Cascade Lake-X işlemcilerini de 25 kasıma erteledi. Bu kararın nedeni tam olarak bilinmese de yeni çıkacak Threadripper işlemcilerine göre son rotüşlerın yapılması bekleniyor. Yeni işlemcilerinde fiyat düşüşüne gideceğini açıklayan firma mücadele için 3 milyar dolar ayırmış durumda.

Yazar