GSM operatörleri tatile gittiğinizi devlete bildirecek

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında Türkiye’nin kripto para birimi için 2020 yılında testlerin başlayacağının müjdesini sizlere vermiştik. Yıllık programdaki kararlardan birisi şimdiden oldukça tepki gördü.

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan ve “iç turizm takip sistemi” olarak adlandırılan yapı, Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulacak. Bu kapsamda GSM operatörleri yurttaşların hangi şehre ve otele gittiğini devlete bildirecek.

GSM operatörleri aracılığıyla iç turizm takip sistemi kurulacak!

Sosyal medyada bu karara tepki gösterilmeye başlandı. Kullanıcılar bulundukları yerin sürekli devlete bildirilmesinin, özel hayatın gizliliği açısından rahatsız edici olduğunu dile getiriyor. Yıllık programda ise GSM operatörlerinin imkanlarından yararlanılırken, kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edileceği belirtiliyor.

GSM operatörleri tatile gittiğinizi devlete bildirecek!

İç turizm takip sistemi hakkında Resmi Gazete’de yer alan ifadeler şu şekilde;

“Kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edilerek telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek.

Turizm yatırımcı ile işletmecilerinin kamuyla iş ve işlemlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmeleri ve bunda gereken kurumlar arası entegrasyonu sağlamak için gerekli mevzuat çalışmaları yapılacak.”

Yazar