CRM

CRM

CRM, kuruluşunuzun harika müşteri hizmetleri deneyimleri sunmasını ve kuruluşunuzun Satış ve Pazarlama Operasyonlarını otomatikleştirmesini sağlar.

Gelire Yönelik Fırsatlar

Müşteri adayları oluşturun ve satış ekibine atayın ve zamanında doğru takipleri yapmak için çalışan etkinliklerinizi müşterilerle yönetin. Müşteri adayını kazanıldı veya kaybedildi olarak işaretleyin ve canlı kayıtları kontrol panelinde görüntüleyin.

Etkileşimi Yönet

Satış için müşteri ile sorunsuz ve verimli iletişim gereklidir. Müşteriyle ne kadar sorunsuz iletişim olursa, anlaşmaları daha hızlı sonuçlandırma şansı da o kadar artar. Müşteriyle olan tüm e-posta etkileşimlerinizi tek bir yerden yönetin ve takip edin ve güncel kalın.

Erişim Kontrol Listesi (ACL)

Kullanıcıların belirli kayıtlara erişimi olduğundan emin olmak için kullanıcıları belirli bir role atayın. Kayıtları kimlerin düzenleyebileceğini, kayıtları kimlerin oluşturabileceğini ve kayıtları kimlerin silebileceğini kontrol edin. Yönetici olarak, kullanıcıları ve rolleri yapılandırabilirsiniz.

Etkinlik Yönetimi

Etkinlikler, toplantı, arama ve not gibi çeşitli satış etkinliklerini takip etmek için kullanılır. Etkinlikler bölümündeki tüm etkinlikleri görüntüleyin ve fırsatları kaçırmayın. Aktiviteler ekleyin veya silin ve gösterge tablosunda gerçek zamanlı bilgileri görüntüleyin.

Müşteri Adayları

Müşteri adayları, daha iyi anlaşılması için verileri organize bir şekilde görüntüler. Potansiyel müşteriler, ilerlemeleri ve ne kadar gelir elde edilmesi beklendiği hakkında bir fikir vermek için aşamalarına göre düzenlenebilir.

Sınırsız Özel Alan

Özel alanlar, bir CRM'yi herhangi bir işletme ve şirkete uyarlanabilir kılan temel unsurlardan biridir. Müşteri adayı, kişi, kuruluş için gereksinimlerinize göre özel alanlar ekleyin.

Ürün Oluşturma

Şirketinizin sunduğu tüm ürün ve hizmetleri yönetin ve ne sattığınızı takip edin ve potansiyel müşterilerinize değer katın. Hangi ürün ve hizmetlerin müşterilerle iyi durumda olduğunu ve satışların nerede kaybolduğunu izleyin.

İletişim Yönetimi

İş yaptığınız kişi ve kuruluşlar hakkında bilmeniz gereken her şey. Tüm iletişim bilgilerinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz.

CRM Panosu

Gerçek zamanlı bir gösterge panosuyla yeni kayıtları olduğu gibi görüntüleyin. Sezgisel bir gösterge panosu ile potansiyel müşterilerinizi, etkinliklerinizi, müşterilerinizi ve ürünlerinizi hızla görüntüleyin.

İşimiz bizi farklı kılıyor.
Çalışmalarımızdan daha fazlasını görün.