Neden Şimdi e-Ticarette SEO'ya Yatırım Yapma Zamanı

İşletmenizin bir çevrimiçi mağazası olabilir, ancak dijital talebe ayak uyduruyor musunuz? Burada "Neden Şimdi e-Ticaret SEO'ya Yatırım Yapma Zamanı" tartışılacaktır.

Mevcut küresel durum, alışveriş yapma şeklimizi değiştiriyor. Çevrimiçi alışveriş, tüketicilere bilgisayarlarına birkaç tıklama veya akıllı cihazlarına dokunarak hemen hemen her ürün veya hizmeti kapılarına kadar getirme kolaylığı, kolaylığı ve yeteneği sağlar.

Ve birçok ülke vatandaşlarını içeride kalmaya teşvik ederken, çevrimiçi alışveriş , dışarı çıkmaktan kaçınmak isteyenler için satın alma ihtiyaçlarının ana seçeneklerinden biri haline geldi.

Küresel durumdan önce, çevrimiçi alışveriş zaten yükselişteydi. Dünya çapında yaklaşık 1,8 milyar insan çevrimiçi alışveriş yapıyor.

Tüketicilerin yaklaşık yarısı artık fiziksel mağazalara gitmek yerine çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor . Ve mevcut durum nedeniyle, çevrimiçi alışverişin yakın gelecekte büyük olasılıkla artacağı öne sürülüyor.

2018'de Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yalnızca% 22'si bakkaliye ürünlerini çevrimiçi satın aldı; Mart 2020 itibarıyla neredeyse ikiye katlanarak% 42'ye çıktı.

Çevrimiçi mağazanızı kurmak ve bir gün olarak adlandırmak yeterli değildir çünkü başarısını (veya başarısızlığını) belirleyebilecek birçok faktör vardır. Ve bu nedenle e-ticaret platformunuz için SEO hizmetlerine yatırım yapmanız gerekir .

Neden E-Ticaret İçin SEO?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) , işletmenizin sağlayabileceği bir ürün veya hizmeti tüketici her aradığında işletmenizi arama sonuçlarının ön plana çıkarır.

Doğru yapılırsa, Google gibi arama motorları sizi arama sonuçlarının en üstüne koyar çünkü algoritması, işletmenizin kullanıcının aradığı şey olduğunu düşünür.

Ancak yanlış yapılırsa, arama motorları sizi rakiplerinizin altına, hatta arama sonuçlarının bir sonraki sayfasına yerleştirerek sizi potansiyel müşteriler için görünmez kılar.

SEO , herhangi bir e-ticaret pazarlama kampanyası stratejisi arasında en yüksek yatırım getirisine sahiptir . Birçok işletme bunu web siteleri için kullanırken, şaşırtıcı bir şekilde çoğu çevrimiçi mağazalarında SEO kullanmıyor.

Bunun yerine, çoğu işletme, haberi duyurmak için sosyal medyayı ve ücretli reklamları kullanmayı tercih ediyor. Ve bu stratejiler etkili olabilirken, bunun bir dezavantajı var.

Sosyal medya, pazarlama ekibinizin sürekli olarak müşterilerle paylaşımda bulunmasını ve etkileşimde bulunmasını gerektirir; Göndermeyi bıraktıklarında alaka düzeylerini ve çektikleri ilgi başka yere gider.

Ve ücretli reklamlar, yalnızca işletmenizin parasını karşılayabildiği sürece ayakta kalır.

Bazı büyük işletmeler, reklamları süresiz olarak tutmayı karşılayabilir, ancak küçük işletmeler için bu pratik olmayabilir ve bu satışlardan kazandığınızdan daha fazla parayı ücretli reklamlara harcayabilirsiniz.

Pek çok çevrimiçi mağaza SEO için optimize edilmediğinden , alakalı anahtar kelimeler için görünme konusunda büyük bir avantajı olan mağazalar.

Ücretli reklamlardan veya sosyal medyadan farklı olarak , SEO stratejiniz uygulandıktan sonra, SEO için ödeme yapmayı bıraktığınızda konumunuz büyük ölçüde düşmez.

Peki, bir algoritmayı işletmenizin bir anahtar kelimeyle diğer rakiplerinizden daha alakalı olduğuna nasıl ikna edebiliriz? Bunun için farklı stratejiler var.

E-Ticaret SEO Stratejileri

E-ticaret için SEO , çeşitli taktikler ve stratejiler içerir. Bulunduğunuz yere, kapsamınıza, sağlanan ürün veya hizmete ve daha fazlasına bağlı olarak bu stratejilerin tümünün çevrimiçi mağazanız için geçerli olmayabileceğini unutmayın.

Anahtar Kelime Araştırması

Potansiyel müşterilerin ne aradığını öğrenin. Bu anahtar kelimeleri bulduğunuzda, bu anahtar kelimeleri web sitenize organik olarak yerleştirmeyi deneyebilirsiniz, böylece Google'ın algoritması , söz konusu anahtar kelime için bir ürün sağladığınızı düşünebilir.

Örneğin, bir elektronik mağazası olduğunuzu ve ürünlerinizden birinin kablosuz kulaklık olduğunu varsayalım. Sıralanması gereken bariz anahtar kelime "kablosuz kulaklıklar" olacaktır, ancak iki nedenden ötürü sıralamak zor olabilir.

İlk olarak, kablosuz kulaklık inceleme blogları, kablosuz kulaklık üreticileri ve diğer çevrimiçi mağazalarla rekabet ediyor olacaksınız.

İkinci olarak, " kablosuz kulaklık " arayan tüketicilerin satın alma niyetinde olduklarının garantisi yoktur . İnceleme bloglarını, neye benzediklerinin resimlerini arıyor veya bir tane satın alıp almamayı düşünüyor olabilirler.

Ancak anahtar kelime araştırmasıyla, tüketicilerin sahip olduğunuz bir ürün olan "BrandX 500ABC kablosuz kulaklıklarıaradığını öğrenebilirsiniz . Veya "dayanıklı BrandX kablosuz kulaklıklar" anahtar kelimesini aradıklarını fark edersiniz."

Artık bu anahtar kelimeleri web sitenize eklemeniz gerektiğini biliyorsunuz , bu da Google'ın algoritmasını etkileyebilir ve potansiyel bir müşteri onu aradığında mağazanızı en iyi sonuçlara yerleştirebilir.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirme

İnternet, akıllı bir cihaza sadece birkaç dokunuşla her şeyi erişilebilir hale getirdi. Sonuç olarak, insanlar istediklerini saniyeler içinde almayı beklerler.

Bu nedenle, dijital pazarlamacılar için, onları çekmek için yalnızca birkaç saniyemiz olduğunu ve satın alma işlemi yapmalarını sağlamak için yalnızca birkaç dokunuşumuz olduğunu biliyoruz.

2016'da Google , telefonlarında web sitelerine göz atan kullanıcıların yarısından fazlasının, üç saniye içinde yüklenmezse web sitesini terk edeceğini keşfetti . Ve ilk beş saniye içinde yüklenen web siteleri % 70 daha uzun oturumlara ve% 35 daha düşük hemen çıkma oranlarına sahipti.

Google'ın algoritması, arama sonuçlarını gösterirken hemen çıkma oranlarını dikkate alır .

Bir web sitesi belirli bir anahtar kelime için sıralanırsa ancak Google hemen çıkma oranlarının yüksek olduğunu görürse, algoritma bunu insanların görmek istediklerini görmedikleri için ayrıldığının bir göstergesi olarak kabul eder.

Kullanıcıların ayrılma nedeninin, web sitesinin yüklenmesinin uzun sürmesi veya kullanıcıların gerçekten web sitesini beğenmemesi olması fark etmez.

Çevrimiçi mağazanızın yüklenmesi uzun sürerse, ilk birkaç saniye içinde daha fazla kullanıcının ayrılma olasılığı yüksektir. Bu, yüksek bir hemen çıkma oranıyla sonuçlanır ve Google'ın algoritması, web sitenizi en üst sıralardan düşürür.

Göz önünde bulundurulması gereken başka bir UX deneyimi , bir kişinin çevrimiçi mağazanızın ana sayfasından ödeme noktasına ulaşması için gereken tıklama veya dokunma sayısıdır .

Bir kullanıcının istediği ürünleri bulması, sepetine eklemesi ve alışverişini bitirmesi için ne kadar çaba harcanırsa, aynı ürünleri daha rahat sağlayabilen bir rakip lehine alışverişlerini bitirme olasılığı o kadar azdır. .

Sayfa İçi Ve Teknik SEO

Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, bu, çevrimiçi mağazanızın meta etiketler ve sayfa içeriği aracılığıyla optimize edildiği kısımdır .

Bu, hem ana sayfanızı hem de her kategori ve ürün için sayfaları içerir . Çevrimiçi mağazanız optimize edildikten sonra, teknik SEO, arama motorlarının web sitenizi daha verimli bir şekilde tarayabilmesini sağlamak için web sayfalarınızın düzgün bir şekilde organize edilmesini sağlar.

Yerel SEO

Bu SEO yalnızca bir tuğla ve harç mağazanız olduğunda veya ürününüzün belirli bir işletmeye gönderilmesini sınırlandırdığınızda geçerlidir (örneğin, uzun bir nakliye yolculuğunda hayatta kalamayan kekler konusunda uzmanlaşmış bir fırın iseniz ).

Hedef müşterileriniz belirli bir yerde olduğundan, SEO'nuz her yerdeki insanları çekmek için genelleştirilemez.

Dolayısıyla, Yerel SEO kullanarak , işletmenizi hangi şehir, bölge veya eyalette sınırlandıracağınızı belirleyebilirsiniz. Doğru yapılırsa, Google bunu anlayacak ve işletmenizi, belirttiğiniz yerde işletmenizi arayan hedeflenen kullanıcılara vurgular.

Neden Şimdi SEO'ya Yatırım Yapmalısınız?

Çevrimiçi mağazanız için SEO'ya yatırım yapmak, işletmenizin bir şirket veya evde küçük bir tek kişilik kurulum olmasına bakılmaksızın, işletmeniz için büyük bir avantaj olabilir.

Eğrinin Ötesinde Kalın

Pek çok çevrimiçi işletme, çevrimiçi mağazalarında SEO kullanmaz. Bu size herhangi bir rekabet olmadan düşük asılı anahtar kelimeler için sıralama avantajı sağlar.

Mevcut küresel durum göz önüne alındığında , e-ticaret 2020'den önce olduğundan daha hızlı genişleyecektir .

Çevrimiçi mağazalar nihayet çevrimiçi mağazaları için SEO'nun önemini anladığında, belirli anahtar kelimeleri aynı anda veya rakibiniz bunun için sıralandıktan sonra sıralamak daha zor hale gelecektir.

Şimdi yatırım yaparak, SEO'nuzu oluşturmak ve rakiplerinizden önce optimize etmek için büyük bir avantaj elde edersiniz.

Daha Fazla Potansiyel Müşteri, Ama Daha Fazla Rakip

Çevrimiçi bir işletme açmak, yalnızca harç ve tuğla mağazalarını işleten işletmelere kıyasla daha geniş bir potansiyel müşteri yelpazesine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Fiziksel bir mağazayla, bölgenizdeki potansiyel müşterilerle sınırlı olabilirsiniz.

Ancak çevrimiçi mağazalar için, yerel alternatifler bulamazlarsa , farklı şehirlerdeki ve hatta ülkelerdeki diğer potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz .

Ne yazık ki, internette genişleme fırsatları iki ucu keskin kılıç olabilir. Daha fazla müşteriniz olmasına rağmen, daha fazla rakibiniz de var.

Sizi bölgenizdeki potansiyel müşteriler için görünür kılan bir çevrimiçi varlığınız yoksa, rakiplerinden satın alma seçeneğine sahiptirler. Daha uzak olsalar veya aynı ürünleri sattığınızdan daha yüksek bir fiyata satsalar bile.

SEO ile çevrimiçi mağazanızın varlığını kurabilir ve daha iyi bir rekabet avantajına sahip olabilirsiniz.

Erişiminizin Dışındaki Potansiyel Müşterilere Dokunun

Çevrimiçi işletmelerin, kullanıcıları çevrimiçi mağazalarına götürmek için kullandıkları yaygın bir strateji, içerik pazarlamasıdır . Haber bültenleri ve sosyal medya gönderileri gibi taktikler yeni müşteriler kazanıyor. Ve markalarına sadık olanların geri dönüp satın alma işlemi yapmaları.

Bu etkili olabilir, ancak dijital pazarlama stratejinizi bu ikisiyle sınırlayarak, tüm fırsatlarınızı maksimize etmiyorsunuz ve pazarlamanızı çevrelerinizdekilerle sınırlamış oluyorsunuz.

SEO kullanarak, haber bülteninizi almayan veya işinizi sosyal medyada takip etmeyen potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

İşletmeniz hakkında bilgi sahibi olmayabilirler, ancak ne zaman ürün aradıklarını öğrenebilirler. Sayfanızı en iyi sonuçlarda bulun, sonunda çevrimiçi mağazanızdan satın alırlar.

Çevrimiçi mağazalar yeni normlar belirlediğinden , çevrimiçi mağazanızın görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak , artan satışlar açısından çok şey ifade edebilir.

SEO, farklı stratejilerin yanı sıra, mağazanızı özellikle rakiplerinizden önce öne çıkarmak için iyi bir yoldur.

Ayrıca, herhangi bir sorgu önerisi için yardım sayfamızdan bir bilet göndermekten çekinmeyin.