Mali Dolandırıcılık ve Dolandırıcılık Mağduru Olmaktan Nasıl Kaçınılır?

Küresel çapta çevrimiçi satın almaların çarpıcı biçimde artması ve her türden dijital finansal işlemlere yönelik genel bir hareketle birlikte, siber suçlular paramızı almak için her zamankinden daha karmaşık yollar buluyor.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı tüketiciler, dolandırıcıların hedefi oluyor. İster çevrimiçi, ister e-posta, sosyal medya, telefon veya yüz yüze satış yoluyla alışveriş yapın.

Bu yazıda, her türlü finansal dolandırıcılık ve dolandırıcılığın kurbanı olmaktan nasıl kaçınabileceğinizi inceleyeceğiz.

Saldırı altında

Kullanım kolaylığı ve rahatlığıyla dijital ekonomiyi gün geçtikçe daha fazla kucaklarken, dolandırıcılık ve dolandırıcılığa daha fazla maruz kalıyoruz. Ancak tüketici dolandırıcılığı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak tüm biçimleriyle arttığı için dikkatli olunması gerekiyor.

2019'da Ipsos tarafından, insanların kişisel güvenliklerine yönelik saldırılardan çok "dolandırıcılık/casusluk amacıyla saldırıya uğramaktan" korktuklarını ortaya çıkaran bir anket yapıldı.

Tehdit sabittir; bu suçlular asla durmazlar ve sürekli olarak paramızı çalmak için yeni ve ustaca yollar bulurlar.

Avrupa'da, 2019'da dolandırıcılık ve dolandırıcılık mağduru olan kişilerden 12 milyar Euro'luk mali kayıp olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı yıldan yıla artıyor.

ABD'de 2020'de yalnızca telefon dolandırıcılığı nedeniyle 19,7 milyar ABD dolarının kaybolduğu bildirildi.

Suçlularla Bağlantılı

Cep telefonlarını, tabletleri, dizüstü bilgisayarları, sosyal medyayı ve mobil uygulamaları kullanmaya yönelik artan trend, suçlular için oldukça faydalı oldu. Banka hesaplarımıza bağlanmak için ne kadar çok yol kullanırsak, siber suçlular bizi o kadar çok hedef alabilir. 

2019'da mobil saldırılar, masaüstü bilgisayar kullananları geride bıraktı. LexisNexis'e göre, takip eden her yıl tehdit %56 büyüyor.

Finansal kurumlar, dolandırıcıların müşterilerinden para çalmasını önlemek için güvenlik önlemlerini sürekli olarak artırmaya çalışır. Sorun şu ki, bu nahoş bireyler, yerleştirilen sistemleri kırmak için giderek daha gizli yollar buluyorlar.

Fiyatı Ödemek

İnsanlara güvenmek bizim doğamızda var ve suçlular bunu istismar ediyor. Bir saldırıdan muzdarip olduğumuz bedel, çoğu zaman finansal olmaktan çok daha fazlasıdır. Duygusal ve psikolojik olarak da zarar görebiliriz, etkileri uzun sürebilir.

Bazen kaybedilen para geri alınamaz. Saldırganlar kimliğimizi çaldıysa, kredi notlarını da etkileyebilir ve çözülmesi çok zaman ve kaynak alabilir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, bu tür saldırıların neden olduğu stres ve endişeyi artırır.

Dolandırıcılık Türleri

Suçlular tarafından kullanılan çeşitli finansal dolandırıcılık ve dolandırıcılık türleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kimlik Hırsızı

Kişisel Bilgilerin Çalınması 

Gerçekte kullandığınız bir kuruluştan (banka, hizmet sağlayıcı, devlet dairesi vb.) meşru bir çalışan gibi davranan biri sizinle iletişime geçer. Bu e-posta, telefon ve hatta yüz yüze olabilir. Pasaportunuzun, elektrik faturanızın veya diğer kişisel bilgilerinizin bir kopyası olabilecek kimliğinizi doğrulamak için belirli ayrıntıları sağlamanızı isterler.

Bilgisayar veya Yazılım Sorunları 

Microsoft gibi büyük bir şirketin çalışanı gibi davranan bir kişi size e-posta, telefon veya başka yollarla yaklaşıyor. Bilgisayarınızda bir sorun olduğu ve sorunu çözmeleri için kişisel bilgilerinizi onlara vermeniz gerektiği söylendi. Bu genellikle banka veya kredi kartı bilgilerinizi içerir. Sorunu çözmek için bilgisayarınızın işleyişini uzaktan devralmaları gerektiğini söyleyebilirler, hatta bazen bunu yapmazsanız bilgisayarınızdaki tüm bilgilerin kalıcı olarak kaybolacağını söyleyerek sizi fidye almaya çalışacaklar. . Bu doğru değil ve sadece korkutma taktiği. 

parasal dolandırıcılık

Para Yatırımı 

Bir şeye para yatırarak size bir ürün, hizmet, indirim veya yatırım kazancı alacağınız söylenir. Bunların hepsi doğru değil ve sadece sizi paranızdan ayırmaya yönelik cezbedici şeyler. 

Biletler 

Çevrimiçi olarak, bir e-posta yoluyla veya yüz yüze satış yapan bir kişiden bazı seyahat, etkinlik veya konser biletleri keşfedersiniz. Biletleri satın aldıktan sonra ya almazsınız ya da sahte oldukları ortaya çıkar.  

Banka detayları  

Birisi sizinle iletişime geçerek bankanızın, hizmet sağlayıcınızın veya başka bir meşru kuruluşun temsilcisi olduğunu söyler. Size hesabınızla ilgili bir sorun olduğunu ve bilgilerinizi doğrulamanız gerektiğini söylüyorlar. Buna uymazsanız, genellikle sizi bir şekilde tehdit ederler.

Yarışma Kazanma veya Miras

E-posta, telefon görüşmesi, mektup veya başka yollarla bir yarışmayı kazandığınıza dair bir bildirim alırsınız. Bunun bir alternatifi, uzaktaki ailenizden birinin ölmesi ve size biraz para bırakmasıdır. Her iki durumda da parayı talep etmeden önce bir yönetim ücreti ödemeniz istenir. Tabii ki, para yok ve sonunda cebinizden çıkacaksınız. 

Tıbbi Tedavi Ücretleri

Akrabalarınızdan birinin götürüldüğü bir klinik veya hastaneden olduğunu iddia eden bir kişi sizinle iletişime geçti. Hasta oldukları veya bir kazaya karıştıkları söylendi. Daha sonra kişinin tıbbi ücretlerini ödeyemediği söylenecek ve masrafları karşılayıp karşılamayacağınız sorulacaktır. Bu, Coronavirus nedeniyle şu anda popüler bir aldatmacadır.

Bunlar popüler dolandırıcılık örneklerinden sadece birkaçı, ne yazık ki çok daha fazlası var!

Mali Dolandırıcılık ve Dolandırıcılık Mağduru Olmaktan Kaçının

Aşağıdaki önlemleri kullanmak, sizi mali dolandırıcılık ve dolandırıcılık kurbanı olmaktan korumaya yardımcı olabilir.

Banka Hesabı ve Kredi Kartı Çekleri –  Banka hesaplarınızdaki ve kredi kartı ekstrelerinizdeki işlemleri düzenli olarak inceleyin. Herhangi bir şüpheli, bilinmeyen veya usulsüz faaliyeti derhal doğrudan bankanıza bildirin.

Bilgi Talepleri –  Asla tam banka bilgilerinizi kimseye vermeyin. İşletmelerin veya bireylerin size doğrudan banka havalesi yoluyla ödeme yapmasını istiyorsanız, önce bunların yasal olduğundan emin olun. Ardından, yalnızca işlemi tamamlamak için ihtiyaç duydukları ayrıntıları sağlayın. Banka hesaplarınızın herhangi birine çevrimiçi olarak erişmek için gereken bilgileri – örneğin parolanız gibi – asla vermemelisiniz. Unutmayın, bankanız bile sizden bu bilgiyi istemez - asla.

Hesap bilgilerinizden herhangi birini bir dolandırıcıya verdiğinizi düşünüyorsanız, hemen bankanıza bildirin.

Çevrimiçi Ödemeler –  Herhangi bir çevrimiçi ödeme yapmadan önce, ilk olarak web sitesi adresinin (URL) HTTPS yazdığını ve başında bir asma kilit veya kırılmamış anahtar simgesi olup olmadığını kontrol edin. Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız asla çevrimiçi ödeme yapmayın. Cep telefonu kullanıyorsanız bu kolay bir hatadır. 

Kişisel Bilgiler –  Birine kişisel bilgilerinizi (pasaport resmi, doğum tarihi, doğum yeri, kızlık soyadı, tam posta adresi vb.) vermeniz gerekebilecek çok az durum vardır. Unutmayın, ne kadar fazla kişisel bilgi ifşa ederseniz, dahası kötüye kullanılabilir. Dikkatlice koruyun ve üçüncü bir kişiye vermeden önce iyice kontrol edin. 

Sosyal Medya –  Yeni bir sosyal medya platformuna kaydolduğunuzda tüm kişisel bilgilerinizi doldurmanız yeterince masum görünüyor. Ancak, bu bilgilerin sahte kimlikler oluşturmak ve sizi belirli dolandırıcılıklarla hedeflemek için kullanılabileceğini unutmayın. Ayrıca, herkese açık gönderilerde ne paylaştığınızın farkında olun; dolandırıcılar zamanla sizin bir profilinizi oluşturabilir. 

Rapor Et –  Herhangi bir dolandırıcılık girişiminin kurbanı olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, girişim başarısız olsa bile, ilgili diğer kurumları polise bildirin. Mümkün olduğu kadar ayrıntılı bilgi verin. 

Gerçek Anlaşma -  Bir şey mutlak bir pazarlık gibi görünüyorsa ve gerçek olamayacak kadar iyiyse, büyük ihtimalle öyledir! Dikkat - dolandırılıyorsunuz! Bunun için düşme. Biraz ekstra araştırma ile gerçek anlaşma olup olmadığını anlayabilmelisiniz. Ürünü veya hizmeti dolandırıcılık kelimesiyle bir internet aramasına koyun ve ne olduğunu görün. Satış yapan şirketi kontrol edin ve yasal olduklarından emin olun.

Banka ve Kredi Kartı Önlemleri –  Suçlular için kart bilgileriniz nakitten daha değerlidir, bu yüzden onları koruyun! Kartınızı her kullandığınızda, kimsenin bakmadığını düşünseniz bile Kişisel Kimlik Numaranızı (PIN) saklayın. PIN'inizi asla kimseye açıklamayın. Bir yere yazmayın, bunun yerine hafızaya alın ve hatırlamayı kolaylaştırmak için hafıza tekniklerini kullanın. 

Virüs Yazılımı –  Bilgisayarınızdaki, telefonunuzdaki veya tabletinizdeki yazılımı güncel tutun. Yeni güncellemeler genellikle sahtekarlığı önlemek için önlemleri iyileştirdiğinden, bu özellikle virüsten koruma yazılımı, işletim sisteminiz ve web tarayıcınız için önemlidir.

İki Adımlı Doğrulama –  İki adımlı doğrulama için kaydolun. Her seferinde bu süreçten geçmek zor gibi görünebilir, ancak sizi gerçek risklerden korumak için harcadığınız çabaya değer. Bu açıdan bakın, çevrimiçi bankacılık uygulamanıza giriş yapmak için fazladan 20 saniye ayırmak mı istiyorsunuz, yoksa birisinin bilgilerinizi çalıp paranızı alması riskini mi almak istiyorsunuz?

Belge İmhası –  Artık saklamanız gerekmeyen belgeleri, özellikle de kişisel ayrıntılarınızdan herhangi birini gösteriyorsa, her zaman elden çıkarın. Bu tür belgeleri kesinlikle gerekli olmadıkça arabanızda, cüzdanınızda, çantanızda vb. taşımayın. 

Görüş Alanında Tutun –  Bir mağazada, restoranda, barda, kulüpte vb. bir kart işlemi yaparken, kartı her zaman göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu, klonlanmalarını veya kendilerine ek ücret ödenmesini önlemeye yardımcı olur. 

Bankamatik Güvenliği –  Bir bankamatik kullanmadan önce, her zaman yakından bakın ve üzerinde oynandığına dair herhangi bir işaret bulunmadığından emin olun. Ayrıca, özellikle kart yuvasına veya başka bir yere eklenmiş olabilecek ekstra parçaları kontrol edin. Şüpheli bir şey fark ederseniz, hemen bildirin. Kartınızı çalmaktan paranın çekilmesini engellemeye kadar çeşitli bankamatik dolandırıcılıkları vardır. Bu şekilde siz ayrıldığınızda suçlu tarafından çalınabilir. 

Bankamatik kullanırken biri dikkatinizi dağıtmaya çalışırsa veya çok yakın olduklarını düşünüyorsanız, işlemi iptal edin ve uzaklaşın. Bankamatiklerde bekletmeler yaygındır. Birini kullanmadan önce, birinin sizi izleyip izlemediğini görmek için etrafınıza bakın.

Biletler –  Bilet dolandırıcılığına kurban gitmemek için öncelikle lisanslı bilet satış sitelerinin kimler olduğunu ve biletlerin ne zaman satışa çıkacağını mekanla görüşün. Çevrimiçi bir bilet sitesi bulursanız, fiziksel bir adresi ve çalışan bir sabit telefon numarası olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, bir şeyler ters giderse paranızı geri talep edebilmeniz için web sitesinde bir geri ödeme politikası olduğundan emin olun. 

Mevduat –  Esnaflara asla peşin para vermeyin. Her zaman önce esnafı kapsamlı bir şekilde araştırın, referanslar isteyin ve uygun ruhsatlandırma kurumlarında ve ticaret birliklerinde bunları kontrol edin. Aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınızla kontrol edin. Acele etmeyin. Birinin hizmetlerini kullanma konusunda karar vermek için her zaman acele etmeyin. Hemen taahhütte bulunmanız için size baskı yapıyorlarsa - uzaklaşın. 

Sonuç

Sadece finansal olarak değil, yararlanabileceğimiz ve pahalıya ödeyebileceğimiz sayısız yol var. Çoğu zaman, sadece biraz bilgi, düşünce ve çaba ile suçluları yollarında durdurabilir ve asla finansal dolandırıcılık ve dolandırıcılık kurbanı olmayacağımızdan emin olabiliriz. 

Ayrıca, herhangi bir sorununuz varsa, yardım sayfamızdan bir bilet eklemekten çekinmeyin.