Alphabet’in Google’ı, veri merkezlerini ve ofislerini 2030 yılına kadar yalnızca karbonsuz elektrik kullanarak 7/24 güçlendirmeyi hedefliyor, CEO’su Reuters’e verdiği demeçte, enerji kullanımını yüzde 100 yenilenebilir enerji ile eşleştirme önceki hedefine dayanarak.

CEO Sundar Pichai’nin belirttiği şekliyle “esnek hedef” , Google’ı

Pichai, bu ay Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında rekor bir bölgeyi yakan orman yangınlarının iklim değişikliği konusunda halkın farkındalığını artırdığını ve Google’ın yeni hedefi ve ürün özellikleriyle daha fazla dikkat çekmek istediğini söyledi.

Rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir kaynaklar, geçen yıl Google’ın küresel saatlik elektrik kullanımının yüzde 61’ini oluşturuyordu. Oran tesise göre değişiyordu; karbon içermeyen kaynaklar, Google’ın rüzgârla süpürülen Oklahoma veri merkezinde saatlik güç ihtiyacının yüzde 96’sını karşılarken gaza bağımlı Singapur operasyonundaki yüzde 3’ü karşıladı.

Ancak, dünya çapında her yıl Delaware’de yaşayanlardan ve işletmelere göre biraz daha fazla güç tüketen Google, bir gecede güneş enerjisini depolamak için pillerle boşluğu doldurabileceği, jeotermal rezervuarlar gibi yeni ortaya çıkan kaynaklar ve güç ihtiyaçlarının daha iyi yönetimi konusunda iyimser hale geldi.

 elektrik kullanımından kaynaklanan karbon emisyonlarını dengeleyen teknoloji endüstrisi normunun ötesine geçmeye zorlayacak ve başarmak için teknolojik ve politik atılımlar gerektirecek.

Pichai, “Sorun o kadar büyük ki çoğumuz yol göstermeli ve çözümler göstermeliyiz.” Dedi. “Bu konuda küçük bir oyuncuyuz ama bir örnek oluşturabiliriz.”

Pichai, “Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerimizde ve kampüslerimizde 24/7 saatte karbon içermeyen bir plan yapmak için muazzam bir lojistik zorluğu görüyoruz, bu nedenle geçen yıl oraya nasıl gidileceğini modellemek için çok çalıştık,” dedi. . “Ve 2030’a kadar oraya varabileceğimize güveniyoruz.”

Hedefe ulaşmanın olası maliyetini paylaşmayı reddetti.

Pichai, “Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerimizde ve kampüslerimizde 24/7 saatte karbon içermeyen bir plan yapmak için muazzam bir lojistik zorluğu görüyoruz, bu nedenle geçen yıl oraya nasıl gidileceğini modellemek için çok çalıştık,” dedi. . “Ve 2030’a kadar oraya varabileceğimize güveniyoruz.”

Hedefe ulaşmanın olası maliyetini paylaşmayı reddetti.

Microsoft ve Amazon da dahil olmak üzere büyük Google rakipleri , atmosferden önümüzdeki on yıllarda saldıklarından daha fazla karbon çıkarmayı hedeflediler, ancak hiçbiri karbon bazlı enerji tedarikini durdurmak için kamuya açık bir hedef belirlemedi.

Ancak şirketler, bilim adamlarının kontrol edilmediği takdirde küresel ısınmanın felakete dönüşebileceğini söylediği 2030’dan önce iklim kirliliğini azaltmak için işletmeleri ve hükümetleri katalize etmek gibi ortak bir hedefi paylaşıyor.

Google finansmanı alan Dünya Kaynakları Enstitüsü araştırma grubunun küresel direktörü Jennifer Layke, şirketin son on yılda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da başkalarına ilham verdiğini, ancak çabalarının artık Çin, Hindistan gibi önemli kirletici bölgelerde harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Endonezya ve Vietnam.

“Karbondan geçemezsek, ateş fırtınalarına ve kuraklıklara maruz kalırız” dedi.

Google, 2007’den beri karbon nötrdür, yani diğer bölgelerdeki kömür ve doğalgaz enerjisi kullanımlarını dengelemek için bol miktarda ağaç dikti, karbon kredisi satın aldı ve büyük miktarlarda rüzgar enerjisi finanse etti. Ayrıca Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2006 ile 1998 lansmanı arasındaki tahmini 1 milyon metrik ton emisyonun şu anda dengelendiğini bildirdi.

Şirketin yeni hedefleri arasında, bazı tedarikçilerin yanına 5 gigawatt yenilenebilir enerji getirilmesi, dengelenmiş ihtiyaçlarının ötesinde ağaç dikimi için fon sağlanması ve verilerin paylaşılması veya 2030 yılına kadar yılda 1 gigaton karbon emisyonunu azaltmaya çalışmak için dünya çapında 500 hükümetle ortaklık kurulması yer alıyor.

Google, çalışanların seyahatinden kaynaklanan elektrik kullanımı ile ilgisi olmayan karbon emisyonlarını dengelemeye devam edeceğini söyledi.

Karbonsuz elektrik hedefi, geçtiğimiz Kasım ayında şirketten petrol şirketlerine veri depolama ve diğer bulut bilişim araçlarının satışını durdurması için dilekçe veren 2.000 Google çalışanının bir talebini karşılıyor .

Pichai, şirketin bulut hizmetleriyle “herkesi desteklemeye” devam edeceğini ve petrol ve gaz şirketlerinin diğer kaynakları kullanmaya başlamasına yardımcı olacağını söyledi.