E-Ticaret Mağazanızın Büyümesi için 10 Temel Performans Göstergesi (KPI)

Merhabalar, Bu yazımızda “E-Ticaret Mağazanızın Büyümesi için 10 Temel Performans Göstergesini (KPI)” göreceğiz.

Tüm bu başarılı işletmelerin çılgın bir kısa sürede nasıl zirveye çıktığını hiç merak ettiniz mi? Mağazanız için yapmadığınız faaliyetleri yapıyor olabilirler.

Başarılılar çünkü KPI'larına (Anahtar Performans Göstergeleri) göz kulak oluyorlar ve gerektiğinde gerekli değişiklikleri yapıyorlar.

KPI'lardan bahsetmişken, bunlar e-Ticaret mağazanız için başarıya giden bir yoldur, mağazanız için en iyi olanı izlemek, örneğin mağazanızın satış trafiğini iyileştirmek ve müşteriler mi?

Rastgele KPI'lar belirlenemez, bunlar sizin özel iş hedeflerinize göre seçilmeli ve izlenmelidir. Ancak, başkaları için çalışabilecek ancak mağazanız için uygun olmayan bazı KPI'lar vardır.

Bu kılavuzda Temel Performans Göstergeleri hakkında çok şey ele aldık, o yüzden arkanıza yaslanın, paylaşacak çok şeyimiz var.

Bu kılavuz, mağazanızın nerede sıkıntı çektiğini ve sorunları çözmek için hangi noktaların alınabileceğini size söyleyebilecek bilmeniz gereken bazı önemli e-Ticaret KPI'larını ortaya çıkaracaktır.

Ancak e-Ticaret KPI'larına girmeden önce, öncelikle ele alınması gereken bazı önemli soruları gözden geçirelim.

E-Ticaret Temel Performans Göstergeleri Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, KPI'lar “Anahtar Performans Göstergelerinin” kısa biçimleridir. KPI çalışması, kuruluşun ne kadar iyi çalıştığını gösterir ve iş hedeflerinize ulaşmak için izlemeniz gereken yolu belirlemeye yardımcı olur.

Mağazanız için doğru KPI'yı kullanmak, mağazanın performansını iyileştirmek için gereken iyileştirmeler hakkında size değerli bilgiler sağlayacaktır.

Ayrıca, doğru e-Ticaret KPI'sı, size anlamlı bilgiler vererek mağazanızın performansını nasıl iyileştirebileceğinizi de söyleyecektir.

Genel olarak, KPI'lar bir şirketin hedeflerine doğru ilerleyip ilerlemediğini belirlemek için kullanılır.

E-Ticaret KPI'ları (Temel Performans Göstergeleri) Neden Önemlidir?

Mağazanız yeterince satış yapsa bile KPI'lar önemlidir. Stratejinizin sonuçlarını kavramazsanız, işinizi gerektiği gibi geliştiremez ve hedeflerinize ulaşamazsınız.

İçgüdülere ve kişisel inançlara dayalı kararlar vermek yerine, işiniz ve müşterileriniz hakkında size daha fazla bilgi veren bir KPI'ya sahip olarak akıllı ve stratejik kararlar almak daha iyidir.

KPI'ların gerçek değerini bilmek istiyorsanız, bunu veri analizinden elde edilen eyleme dönüştürülebilir içgörülerde bulabilirsiniz.

Doğru KPI, işinizde gerçekte neler olup bittiğini size bildirir ve inceleyebileceğiniz sorunlarla karşılaşır. Bu yaklaşım, mağazanızın satışlarını artırmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, sürekli olarak optimum önlemleri alarak uzun vadeli başarı elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Web Siteniz İçin Neden Ve Hangi E-Ticaret KPI'larını İzlemelisiniz?

Neden bir KPI izlemeniz gerektiğini ve bunun size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz? KPI'nızı neden takip etmeniz gerektiğini öğrenelim.

KPI İzleme

Artık bildiğiniz gibi, KPI'lar neden önemlidir?

Bir KPI, mağazanızın performansını artırmanıza ve çeşitli şekillerde size yardımcı olabilir, ancak bunu düzenli olarak izlemeli ve ölçmelisiniz.

KPI'larınıza inanın ve hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre vb. istatistiklerde anında iyileştirmeler göreceksiniz.

Sadece bu değil, KPI'lar sitenize benzersiz, alakalı veriler ve işletmenizde gelişmiş kullanıcı deneyimi ve gelirler için ince ayar yapmanıza olanak sağlayacak içgörüler sağlayacaktır.

Artık, Google Analytics gibi bir hizmet kullanarak e-ticaret web sitenizin KPI'larını izlemenin ne kadar hayati olduğunu anlıyorsunuz.

Hangi E-Ticaret KPI'larını İzlemeli?

Şimdi sıra bir KPI'yı izlemeye geldiğinde, hangi KPI'yı izlersiniz?

Ancak mağazanızın gözlemlediğiniz her KPI'ı takip etmesi mümkün değildir. İşletmenizin özel ihtiyaçları, sizin için en iyi e-Ticaret KPI'sını belirleyecektir. Hangi KPI'ların izleneceğine karar verirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

1. Şirketinizin gelişim aşaması. E-Ticaret Mağazanızın Büyümesi için 10 Temel Performans Göstergesi (KPI)

2. Bölümünüzün hedefleri.

3. Şirketinizin hedefleri.

Bunun dışında hem ulaşılabilir hem de eyleme geçirilebilir KPI'lar seçmelisiniz. Ayrıca, tüm KPI'ların izlenmesini önermiyoruz; bunun yerine, mağazanıza bakmalı ve onun için en iyi olanı bulmalısınız.

İzlenmesi Gereken En Önemli 10 E-Ticaret TPG'si

Bunlar, ihmal edilmemesi gerektiğini düşündüğümüz en önemli e-ticaret KPI'larından bazıları . Satışlarınızı, gelirlerinizi ve müşteri memnuniyetinizi artırmanıza yardımcı olmak için bu KPI'ları sizin için seçtik.

Verilen tüm bu e-Ticaret KPI'ları, kuruluşunuzun nasıl çalıştığı hakkında size gerekli bilgileri verecektir. Olacak olan, devam eden kayıplarınızı kırabilmeniz ve potansiyel büyümeye daha fazla odaklanabilmenizdir.

Kulağa nasıl geliyor?

1. CAC: Müşteri Edinme Maliyeti

Bu KPI, işletmeniz için yeni müşteriler kazanmak için ne kadar para harcadığınızı size söyleyecektir. Satış maliyetlerinin incelenmesi ve ardından pazarlama giderlerinin eklenmesiyle hesaplanır. Müşteri edinme maliyeti, gözünüzü ayırmamanız gereken maliyettir.

Bu KPI'yi anlamak, karlılığı artırmak için yeni müşteri edinme maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmanıza yardımcı olabilir .

Müşteri edinme maliyetlerini hesaplamak neden hayati önem taşır?

Bu gereklidir çünkü bir müşteri adayını ödeme yapan bir müşteriye dönüştürmenin ne kadara mal olduğunu bilmiyorsanız, işletmenizin başarısız olması bile mümkündür.

Doğru hesapla anlayalım

Nasıl Takip Ederdiniz?

(Müşteri kazanmak için harcadığınız para ÷ Edinilen müşteri sayısı = Müşteri edinme maliyeti.)

2. Dönüşüm Oranı

Bu, dikkate alınması gereken bir diğer önemli KPI'dır. Dönüşüm oranı, sitenizde kaç kullanıcının olduğunu ve hesap oluşturma, bir şeyler satın alma vb. işlemleri yapmak üzere olduğunu gösterir.

Yüksek dönüşüm oranları, işletmenizin süper iyi durumda olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, satış stratejilerinizin başarılı olduğunu gösterir. Düşmeleri durumunda bu dönüşümleri takip etmelisiniz.

Dönüşüm oranınız, web sitenizin kullanıcıları harekete geçmeye ne kadar teşvik ettiğini gösterir. Ayrıca, sitenizi kaç alıcının ziyaret ettiğini bilmek, eğilimleri ortaya çıkararak e-ticaret başarısını artırmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl Takip Ederdiniz?

Dönüşüm oranını hesaplamak basittir.

(Dönüşüm sayısı ÷ Olası Satış Sayısı x 100 = Dönüşüm oranı.)

Bu işlemi yukarıdaki formülle basitçe anlayalım:

3000 ziyaretçiden 200 satış elde ederseniz, dönüşüm oranınız şöyle olur:

(200 satış ÷ 3000 Ziyaretçi) x 100 = %6,6 Dönüşüm oranı.

3. Alışveriş Sepetini Terk Etme

Bu, gözden kaçırılmaması gereken başka bir e-Ticaret KPI'sidir.

Kim eksik ödemeleri görmek ister?

Belli ki kimse yok.

Terk edilmiş sepet, kullanıcıların sitenize gelmesi, ürünlerinizi beğenmesi ve hatta sepete eklemesi anlamına gelir, ancak ödeme yapamazlar. İşte tüm problemler burada başlıyor.

İşte web sitenizde alışveriş sepetinin terk edilmesine katkıda bulunan birkaç faktör. Bu faktörler, gönderim maliyetinizi, ödeme gereksinimlerinizi, belirli ödeme yönteminizi, karmaşık süreci, indirimleri vb. içerir.

Bu e-Ticaret KPI'sını izleyerek sorunları izleyebilir ve hangi sorunların satışlarınızı etkilediğini belirleyebilirsiniz.

Bir tüccar olarak, satışlarınızın düşmesine neden olan her şeyi ele almalı ve müşterilerinizin büyük çoğunluğunun web sitenizde başarılı bir ödeme tamamlamasını sağlamalısınız.

Nasıl Takip Ederdiniz?

1 – (Toplam tamamlanan alışverişler / Oluşturulan toplam alışveriş sepetleri) x 100 = Vazgeçme Oranı

4. AOV: Ortalama Sipariş Değeri

AOV, Ortalama Sipariş Değeri anlamına gelir. Bir müşterinin sipariş başına ne kadar para harcadığını belirlemek için izlenebilen bir başka önemli performans göstergesidir (KPI).

Yüksek AOV = İstikrarlı Gelirler

Artan AOV, gelirinizin arttığını gösterir.

Ayrıca, her müşteriden daha fazla para kazanarak, karlı bir şekilde devam ederken daha yüksek müşteri edinme maliyetlerini kabul edebilirsiniz. Ortalama sipariş değeri, müşterinin satın alma alışkanlıkları hakkında faydalı bilgiler sağlar.

Sonuç olarak, daha yüksek bir AOV, mağazanızın yeni müşteriler kazanmak için harcanan parayla aynı miktarda çok para ürettiğini gösterir.

Hesaplayalım:

Nasıl Takip Ederdiniz?

AOV'yi hesaplamak çok basit.

Toplam Gelir ÷ Toplam Sipariş Sayısı = Ortalama Sipariş Değeri

Mağazanızın toplam gelirini alın ve sipariş sayısına bölün, orada ortalama bir sipariş değeriniz olur.

Örneğin,

Toplam gelir (25.000$) ÷ Sipariş sayısı (125) = bir aylık AOV'si 200$.

5. Web Sitesi Trafiği

Bir e-ticaret mağazası sahibinin ilk önceliği, mağazasının trafiğini izlemektir. Basit gerçek şu ki, site trafiğiniz arttıkça dönüşümleriniz ve kullanıcılarınız da artacaktır.

Ancak, sitenizin trafik artışını korumak için, onu dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz, çünkü düşmeye başladığında bunun farkına varacaksınız.

Ayrıca, daha fazla trafik, daha fazla dönüşüm anlamına gelmez. Web siteniz çok fazla trafik alıyorsa ancak hiç kimse bir şey satın almıyorsa veya hemen ayrılmıyorsa bu olabilir.

Bu, yüksek bir hemen çıkma oranına ve alışveriş sepetinden vazgeçmeye (az önce tartıştığımız) yol açar. Bu, onu da takip etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Genel olarak konuşursak, siteniz ne kadar fazla trafik alırsa, mağazanız o kadar popüler, hatırlanan ve seçilmiş olacaktır.

Sitenizin trafiğini izlemek için “SEOquake” adlı bir krom uzantısı yükleyebilirsiniz. Size sitenizin aylık trafiğini söyleyecek ve trafiğin doğrudan bir yönlendirmeden mi yoksa bir aramadan mı geldiğini size bildirecektir.

Google Analytics, trafiğinizin nereden geldiğini belirlemek için de kullanılabilir. Trafiğinizin nereden geldiğini bilmek sizin için faydalı olacaktır çünkü size nereye daha fazla odaklanmanız gerektiğini gösterecektir.

Bu nedenle web trafiği, izlenmesi gereken daha popüler ve önemli bir diğer web sitesi KPI'sıdır.

6. CLV: Müşteri Yaşam Boyu Değeri

CLV, izlenmesi gereken çok benzersiz bir KPI'dır ve genellikle CLTV, LTV ve daha fazlası olarak da bilinir. Basitçe söylemek gerekirse, müşteri yaşam boyu değeri, bir müşterinin tüm müşteri yaşam süresi boyunca markanız için harcadığı toplam para miktarıdır.

Merak edebilirsiniz, bu KPI'yı takip etmenin nedeni nedir?

Öyle. Müşterilerinizin yaşam boyu değerini anlamak, pazarlama ve satın alma stratejinizi bilgilendirirken geleceği planlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, CLV'yi ölçmek için başka bir neden de müşteriyi elde tutmadır. Tekrar eden müşterilere satış yapmak, gelirleri önemli ölçüde artırır ve müşteri sadakatinin önemini vurgular.

Pazarlama stratejilerinizi ve USP'nizi en üst düzeye çıkarırsanız , yeni müşteriler ve daha fazla tekrar satın alma alırsınız. Ayrıca, CLV'nizi artırmak için yeni stratejiler hakkında beyin fırtınası yaparken hedef kitlenizi ve ürünlerinizi aklınızda bulundurun.

Nasıl Takip Ederdiniz?

CLV'yi hesaplamak için:

(Ortalama Sipariş Değeri x Satın Alma Sıklığı x Müşteri Ömrü = Müşteri Ömür Boyu Değeri)

7. ROAS: Harcanan Reklamların Getirisi

Anlamını biliyor olabilirsin. ROAS, bu geliri elde etmek için reklama harcadığınız her dolar için ne kadar geri kazandığınızı gösterir.

Her tüccar, işletmeleri için daha fazla gelir elde etmek için reklamlara ne kadar harcama yaptıkları konusunda bu anlayışa sahip olmalıdır.

İşletmeniz için bir felaket yapmayın. Reklama sizden daha fazla harcamak, işletmeniz için bir felaket reçetesidir. Bu nedenle harcamalarınızı ölçmek çok önemlidir.

Bu KPI'yı izleyerek, hangi reklamlarınızın iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin çalışmadığını görebileceksiniz. Ayrıca, ROAS'ı izlemek, hedef kitlenizi, kampanyanızı vb. değiştirmeniz gerekip gerekmediğini size bildirir.

Nasıl Takip Ederdiniz?

ROAS'ı hesaplamak için,

(Reklamcılıktan gelir elde edin / Reklamların toplam maliyeti = Harcanan Reklamların Getirisi)

Bir örnekle anlayalım:

Belirli bir kampanyada bir reklam yayınlamak istiyorsanız ve 1000 ABD doları harcarsanız ve kampanyanızın reklamlara harcadığınız tutardan daha fazlasını sağladığını varsayalım.

Diyelim ki, 6000 dolar olacak.

Ardından başarıyla 5000 $ gelir elde ettiniz.

6000$/1.000$ = 6

8. GPM: Brüt Kar Marjı

Basitçe söylemek gerekirse, brüt kar marjı, pazarlama maliyetleri, maaşlar ve diğer giderler gibi tüm işletme giderleri düşüldükten sonra elde edilen kâr miktarıdır.

Hemen hemen hepimizin zaten bildiği basit bir kavram. Ancak, hala GPM'yi hesaplamakta başarısız olan bazı mağaza sahipleri var.

Her tüccar, diğer tüm masrafları çıkardıktan sonra ne kadar ürettiğinin farkında olmalıdır. Çünkü GPM'lerini ölçmeden çalışmaya devam ederlerse, er ya da geç işlerinde ciddi bir kayıp göreceklerdi.

Bu yüzden hesaplamak önemlidir. GPM'yi hesaplayarak, işletmenizdeki her harcamanın bir kaydına sahip olursunuz.

Bu aynı zamanda fiyatı yükseltmeye, masrafları düşürmeye veya ürünü durdurmaya karar vermenize de yardımcı olacaktır.

GPM'yi bir örnekle anlayalım: - E-Ticaret Mağazanızın Büyümesi için 10 Temel Performans Göstergesi (KPI)

Hazır giyim işindeyseniz ve bu ay yaklaşık 2500$'a (diğer çeşitli masraflar dahil) bir lot satın aldınız ve onu 4000$'a sattınız.

GPM'niz 1500 dolar civarında olacaktır.

Nasıl Takip Ederdiniz?

GPM'yi hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanacağız:

Toplam Gelir – Diğer Maliyet (giderler) = Brüt Kar

Tüm ekstra maliyetlerinizi gelirinizden çıkarın ve net kârınızla kalacaksınız. Şimdi yüzdeyi hesaplayalım.

Yüzdeyi hesaplamak için: -

[Toplam Gelir – Diğer Maliyet (giderler)] ÷ Toplam Gelir x 100 = % olarak Brüt Kar Marjı)

9. TBM: Dönüşüm Başına Maliyet

TBM, göz önünde bulundurulması gereken başka bir KPI'dır. Google Adwords'te yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir ziyaretçiyi ödeme yapan bir müşteriye dönüştürmek için Google'a ödediğiniz ücrettir.

TBM'yi anlamak zor mu? Sizin için kolaylaştıralım. Maksimum teklifiniz, kalite puanınız ve aynı anahtar kelime için rekabet eden diğer reklamverenlerin reklam sıralaması dahil olmak üzere, tıklama başına maliyetinizi etkileyen birkaç faktör vardır.

Ayrıca, tıklamalar ve harcamalar hızla biriktiği için TBM önemli bir ölçümdür. TBM'niz (YG) çok yüksekse, reklam harcamalarınızdan geri dönüş elde edemezsiniz.

Sonuç olarak, TBM'nizi düzenli olarak izlemenizi öneririz. Kapsamlı bir TBM anlayışına sahipseniz, daha karlı olabilir ve pazarda rekabet avantajı elde edebilirsiniz.

10. Hemen Çıkma Oranı

Düşük katılım ve dönüşüm oranının arkasındaki neden hemen çıkma oranıdır. Hemen çıkma oranı, bir e-ticaret sitesi veya başka bir web sitesi olsun, ana suçludur.

Yüksek hemen çıkma oranı, web sitenizin kullanıcılarının sitenize (tek bir sayfa) geldiği ve web sitesinin geri kalanıyla daha fazla etkileşime girmeden hemen ayrıldığı anlamına gelir.

Başka bir deyişle, Hemen Çıkma oranı, bir müşterinin satın almak için mağazanıza geldiği ve istediğini bulamayınca hemen var olduğu zamandır.

Yüksek hemen çıkma oranının en yaygın nedenlerinden biri, çekici olmayan bir tema ve yanıt vermedir. Mağazanızın teması, kullanıcılara çekici gelmeli ve gerekli ve modern özelliklerin tümünü içermelidir.

Hemen çıkma oranının yüksek olmasına katkıda bulunan bir diğer faktör de alaka düzeyidir; bu, sizin uzmanlık alanınızda olmayan yanlış kişi grubunu sıraladığınızı veya hedeflediğinizi gösterir.

Örneğin, mağazanız "bot" satıyorsa ve siz yalnızca "bot" ifadesini hedefliyorsanız, ancak müşterileriniz özellikle "yürüyüş botları" arıyorsa.

Bu bir ilgisizlik. Müşterilerinize özellikle ne sattığınızı bildirmeniz gerekir.

Bu KPI, satın alma işlemini tamamlamadan sitenizden ayrılan herkes için geçerli olmasına rağmen. Web sitenizin hemen çıkma oranı, belirli anahtar kelimeler için sizi nasıl sıralayacağınızı belirlerken Google tarafından dikkate alınır, bu nedenle bu KPI'ya dikkat edin.

Bu KPI, potansiyel müşterilerin ürün sayfanızı açar açmaz terk etmelerine neden olan çeşitli nedenleri belirlemenize olanak tanıdığından, izlenmesi son derece önemlidir.

Nasıl Takip Ederdiniz?

Hemen çıkma oranını hesaplamak oldukça kolaydır.

Toplam tek sayfalık ziyaret sayısı / Bir web sitesine yapılan toplam giriş sayısı = Hemen çıkma oranı

E-Ticaret KPI'ları Üzerine Son Sözler

Yani hepsi e-ticaret KPI'ları ile ilgiliydi. E-Ticaret KPI'larının birçokları için kafa karıştırıcı, bunaltıcı ve sinir bozucu olabileceğini biliyoruz. Uygulaması da zordur. Ama sonuçta, dünyadaki binlerce işletme için faydalıdır.

Kapanış

Umarım bu gönderiyi faydalı bulursunuz! Ayrıca paylaşacak yararlı e-ticarette ilerlemeye yönelik bilgilere sahipseniz, burada bizimle ve diğer geliştiriciler için paylaşmaktan çekinmeyin. Keyifli kodlamalar...

Ek olarak, herhangi bir sorununuz varsa, yardım sayfamızdan bir bilet eklemekten çekinmeyin.