E-ticaret Endüstrisi İçin Blockchain'in Önemi

Bu blogda, E-ticaret Endüstrisi için Blockchain'in Önemini tartışacağız. Blockchain teknolojisi, kripto para birimiyle en çok ilişkilendirilen en az bilinen teknolojidir. Bu arada, kripto para birimi ilgi çekiyor olabilir.

Blockchain'i sadece ürün satın almanın dışında başka şekillerde de kullanabiliriz. Blok zinciri etrafındaki kafa karışıklığı, modern ticari işlemlere kabulünü yavaşlatıyor.

Blockchain Nedir?

Her türlü işlemi kaydeden ve kayıtlarda değişiklik yapmanıza izin vermeyen bir defter sistemidir. Blockchain, birçok maliyetli iş uygulamasını ortadan kaldırır.

Birden fazla özgünlük noktası veya farklı faturalar yerine, bir işlemde yer alan tüm taraflar için kayıt tutmayı basitleştirir.

İşlemin bir kripto para birimi olması da gerekmez. Bakım günlüklerini, analist belgelerini veya bir paketin ağırlığını kaydedebilir.

Blockchain, karmaşık etkileşimleri izlemenin basit bir yoludur.

Blockchain, düğümlerle etkileşime giren bir dizi dağıtılmış defterdir. Layman'ın terimleriyle, dağıtılmış defterler, her düğümün işlemlerin bağımsız bir kaydını tuttuğu anlamına gelir, ancak işlemler yalnızca düğümler aynı bilgilere sahipse işlenebilir.

Düğümler, kendi IP adreslerine sahip bireysel bilgisayarlar veya telefonlardır. Bu, ağdan sorumlu olmayan merkezi olmayan bir ağ oluşturur.

İşte Blockchain Teknolojisinin Avantajlarından Bazıları 

Blockchain teknolojisi yalnızca kripto para birimlerinin takası ile sınırlı değildir. Dağıtılmış ve merkezi olmayan yapısı sayesinde, bu teknolojinin birçok farklı sektördeki işletmelere sunabileceği birçok avantaj vardır:

Blockchain Şeffaflık Sağlıyor

Kurcalanmaya karşı dayanıklıdır ve işlemlerin kaydedilmesi ve yönetici ya da başkası tarafından değiştirilemeyecek şekilde ekstra güvenlik sağlar, çünkü yaptılarsa bununla ilgili tüm kanıtlara sahip olur. Her türlü dolandırıcılık faaliyetini engeller.

Elmas endüstrisi ayrıca blok zincirinin artan şeffaflığına iyi bir örnektir. Nihai tüketiciler genellikle satın aldıkları elmasın sürdürülebilir ve etik kaynaklı olduğunu bilmek isterler.

Blok zinciri olmadan bu, alıcıdan satış elemanına, satış elemanından depoya ve depodan bir madencilik şirketine - birden fazla tarafın güvenini gerektirir.

Bu model, birden fazla kişinin elmasların nereden geldiği konusunda yalan söylemesine izin verir ve üzerinde oynanmış makbuzlar sağlayabilir.

Verilerden herhangi birinin doğrulanması korkunç bir görev olurdu, ancak blok zinciri ile değil. Blockchain, bu bilgileri anında doğrulayabilir , her seviyede alıcıya güvenlik sağlayabilir ve olası sahtekarlığı ortadan kaldırabilir.

Tüketiciler fiyatların neden düşük olduğuna ve şirketlerin çalışanlarına nasıl davrandığına dikkat etmeye başladıkça, şeffaflık da e-ticaret şirketleri için daha değerli bir meta haline geliyor . Şirketler, etik davranışlarını blockchain aracılığıyla doğrulayabilir.

Blockchain Ve Nakliye

E-ticaret, ürünleri depolardan müşterilere ulaştırmak için büyük ölçüde nakliyeye dayanır. Sevkıyat ürünleri genellikle en yeni ürünü alıcının kapısına götürmek için çok sayıda evrak gerektirir. Blockchain bu süreci basitleştirebilir.

Kargo ve paketler, genellikle teslim alma yetkisi, hasar raporları veya orijinallik doğrulamalarını beklemek zorundadır. Bu süreçler yavaşlatabilir nakliye hızlarını ve maliyeti para fahiş miktarlarda.

Blockchain ayrıca, alıcıların depolardan nakliye şirketlerine, teslimat sürücülerine ve son olarak kapılarına kadar el değiştirirken satın alımlarına göz kulak olmalarını sağlar.

Eklenen Güvenlik

Blockchain ayrıca web sitelerinin ve işlemlerin güvenliğini artırmak için güvenilir bir kaynak haline geliyor.

Kripto para birimlerinin yanı sıra blockchain, geleneksel bankalardaki transferleri doğrulamak, biyometri ile kimlikleri doğrulamak ve sağlık sistemlerinde hasta bilgilerini güvende tutmak için de kullanılıyor.

Hükümetler ayrıca kayıtları ve hassas verileri kötü niyetli gruplardan korumak için blockchain kullanıyor.

Siber güvenlik uzmanları, güvenliği artırmak için savunmasız alanlarda blockchain teknolojisini uygulamanın yollarını buluyor. E-ticaret işlemleri, özellikle koronavirüs salgını sırasında önemli ölçüde artıyor ve işlemlerin güvenliğini sağlamak, e-ticaret şirketlerine ve müşterilerine fayda sağlıyor.

Blockchain Ödemeleri

Blockchain'in en belirgin kullanımı ödemelerdir. Kripto para birimleri aynı zamanda blockchain teknolojilerinin en tanınmış biçimleridir.

En tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin, Subway gibi büyük zincirlerde ve Overstock ve Shopify dahil çevrimiçi perakendecilerde kabul edilir.

ara birimleri yaygınlaştıkça, daha fazla şirket Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kabul etmeye başlayacak. Geleneksel bankalar kripto para birimlerinin kullanımını kabul etmeye başlıyor ve JP Morgan Chase bile kendi kripto para birimlerini geliştiriyor.

Facebook, Facebook'un Pazar Yeri'nde ve kullanıcılar arasındaki ödemelerde kullanmak üzere kendi para birimini bile geliştirmeye başladı.

Sonuç

Dünyamız internete daha bağımlı hale geldikçe, internetteki işlemlerin güvenliğini artırmamız gerekiyor. Blockchain teknolojileri, e-ticaret şirketlerine şeffaflığı artırma, güvenliği sağlama ve aynı zamanda verimliliği artırma yeteneği sağlıyor.

Bu tamamen “E-ticaret Endüstrisi için Blockchain'in Önemi” ile ilgilidir.

Herhangi bir sorununuz varsa, yardım sayfamızdan bir bilet eklemekten çekinmeyin.